מתלבטים מה ללמוד? התחילו מהשוואת טבלאות שכר

צעירים רבים מתלבטים מה ללמוד. אכן, הדילמה לא פשוטה, בין השאר מאחר שהאפשרויות שעומדות בפניהם רבות ביותר. אז כיצד נדע מה ללמוד? אולי השוואות טבלאות שכר תעזור לכם לבצע בחירה מדויקת יותר.

היבט השכר

אז כיצד בוחרים כיוון מקצועי בחיים? אחד ההיבטים שבוודאי תיקחו בחשבון, הוא היבט השכר. בסופו של דבר שכר הוא הסיבה הבסיסית לחיפוש עבודה. עבור צעירים, הוצאותיהם כנראה נמוכות יחסית, אך הבחירה במקצוע משמעותית מאוד במחשבה לטווח הארוך. היא תשליך על עתידם הקרוב והרחוק, אשר עשוי לכלול לא מעט דברים שדורשים מימון משמעותי – לימודים, משכנתא, מימון חיי משפחה ועוד. מבחינת ההיבט הכספי, טבלאות שכר מספקות אפיק מהיר ונוח להתמצאות, לגבי מגוון תחומים שאולי מעניינים אתכם. אם אתם מתעניינים למשל כמה מרוויחים בהייטק, תוכלו למצוא טבלאות עדכניות בנושא ספציפי זה. כמובן, עולם ההייטק הוא כיוון שבו מרוויחים כידוע לגמרי לא רע. עם זאת, הוא לא היחיד. יועצים בתחומים שונים, מרוויחים בדרך כלל סכומים לא מבוטלים על כל פגישת ייעוץ כעצמאי או במשכורתם כשכירים. גם בתפקידי ניהול, גלום פוטנציאל רב לשכר גבוה וגם להתקדמות מבחינה זו. יש מקצועות אחרים, שבהם השכר כולל בונוסים רבים למצטיינים. האפשרויות רבות.

עוד על השכר בהייטק

אם בוחנים לעומק נושא כמו שכר בהייטק, מגלים שהוא רחב למדי. שימו לב למשל להיבטים הבאים:

  • השקעה ראשונית – בכדי להרוויח צריך קודם לכן להשקיע. לימודי הייטק עשויים להיות קורס קצר, אך יש גם לימודים מתקדמים ויקרים יותר, כגון תואר אקדמי רלוונטי. הדבר יעלה כמובן הרבה יותר מקורס פשוט.
  • תשלום לפי התפקיד – בענפי ההייטק השונים יש תפקידים בכירים יותר ויש שפחות. השכר משתנה בהתאם ואפילו משתנה מאוד.
  • היבטי היצע וביקוש – הייטק הוא תחום מאוד דינאמי, כאשר לשינויים בו יש השלכות גם על המשכורות. מהיבט ההיצע והביקוש, ייתכן למשל שאתם שולטים בשפת תכנות חדשה מאוד, אך הביקוש לה הוא עדיין בתחומים נישתיים מאוד. לכן, היקף המשרות נמוך והיצע הפונים להן גבוה. במקביל, מי שמנוסה מאוד בשפת תכנות מיושנת, עשוי לקבל דווקא שכר גבוה מאוד לעבודה שבה עדיין זקוקים לכך. זאת מאחר שהיקף האנשים שמתמצאים בשפה זו הולך וקטן.
  • השקעה מתמשכת – עוד השלכה של הדינאמיות של עולם ההייטק היא שישנו צורך מתמיד לעדכן את הידע. לעתים הדבר דורש הכשרות בתשלום.

 

 

שכר זה לא הכול בחיים

כמובן, מוטב שלא לבחור תחום לימודים וקריירה רק על פי השכר. אם לא תמצאו סיפוק ועניין בתחום שבו תעבדו, זהו מתכון לאומללות ומי יודע האם וכמה זמן תתמידו בכך. מתאים לציין בהקשר זה, ש"הייטק" הוא מושג רחב למדי. כך שכדאי להתעמק באפשרויות השונות שהוא מציע, לפני שמחליטים שזה מתאים לכם או להיפך. יש בהייטק למשל גם תפקידי ניהול, שאינם טכניים. כגון ניהול שיווק של מוצרים טכנולוגיים או ניהול כוח אדם. בכיוון הטכני עצמו, יש הבדל לא קטן בין תפקידים שונים. תכנות שונה מניהול רשתות, אשר שונה מאבטחה (סייבר), אשר שונה מאוד מהנדסת מכונות. חלק ניכר מתפקידים אלה כולל שילובים שונים של היבטים טכניים ואחרים. למשל מנהל מערכות מידע (מנמ"ר), שהוא תפקיד ניהולי בעיקרו, אשר עוסק בתשתיות המחשוב בעסק. חלק מתפקידי ההייטק הם כאלה, שניתן להתנסות בהם מראש, לפחות חלקית. למשל תכנות בשפות שונות או ניהול רשתות. כך ניתן להעריך טוב יותר, אם זה אכן מתאים לכם. יש תפקידים שהם יותר נינוחים, בעוד שאחרים (כגון עבודה בתכנות בסטארטאפ), עשויים להיות מאוד אינטנסיביים, תובעניים ואף מתישים. כאמור, האפשרויות רבות ולא פשוט לבחור.

לסיכום

במה שלא תבחרו, כדאי וחשוב להבין היטב את ההשלכות הכספיות. כאמור, אחד הכלים שיסייעו לכם בכך, הן טבלאות שכר עדכניות.

נגישות